Jelen projektünk témája a Szegeden élő fiatalok sportolási tevékenységeinek ösztönzése, a környezettudatosság terjesztése, az egészséges életmódra nevelés, a helyi fiatalok közösségi életének tartalommal való megtöltése volt. A projekt ötlete a Tarkabarka Alapítványnál önkénteskedő, 20-30 év közötti fiatalok kezdeményezése, akik mindannyian aktívan mozognak, tudják, hogy a szellemi feladatokat sokkal hatékonyabban tudják elvégezni a heti minimum háromszori sporttevékenység mellett. Az alapítványt segítő önkéntesek egy csoportja már 2010. óta hétvégente tavasztól-őszig rendszeresen jár kerékpározni. A fiataloknak életformájává vált ez a tevékenység és több ismerősük is jelezte, hogy szívesen csatlakozna a csoporthoz. A fiatalok ekkor döntötték el, hogy 2012. őszétől kezdődően szervezett formában járják be Csongrád megye településeit. Az internet, személyes tapasztalataink segítségével állítottuk össze a túraútvonalakat.
A projekt főbb céljai:
- a környezettudatosság elterjesztése a fiatalok körében
- a fiatalok mindennapi életébe a mozgás beépítése
- alternatív hasznos kikapcsolódási lehetőség biztosítása a fiataloknak.
A megvalósított tevékenységek
1) Kerékpártúrák Csongrád megyében
Minden túra 3 elemből állt:
- Kerékpározás – sport, egészséges életmód fontossága
- Geocaching- geo láda keresés – kreativitás, tájékozódási képesség fejlesztése A geocaching szabadidős tevékenység, természetbarát hobbi, játék, mely a kincskeresés ősi szenvedélyére alapozva egyesíti a modern technikát (GPS, Internet) a természetjárással, a turizmussal.
- Környezetvédelmi totó kitöltése – a környezetvédelemmel kapcsolatos ismeretek 8 témakör szerinti csoportosítása, minden túrán a célállomáson egy-egy totó kitöltése
2012. év őszén és 2013. év tavaszán megvalósított kerékpártúrák:
- Szeged-Vetyehát-Szeged
- Szeged-Tiszasziget-Szeged
- Szeged-Ferencszállás - Szeged
- Szeged-Makó-Szeged
- Szeged-Algyő-Atka sziget-Szeged
- Szeged-Mártély-Szeged
2) Előadások a biztonságos kerékpározás és környezetvédelem témakörében
Az előadások célja az volt, hogy a fiatalokkal megszerettessük a kerékpározást, megismerjék a kerekpározás alapvető szabályait, gyakorlati tudnivalóit, a környezet védelmének alapvető lehetőségeit. Az előadások interaktívak voltak, minden alkalommal egy TED kisfilm került levetítésre, és átbeszélésre.
3) Kísérő rendezvények
- Fotópályázat kiírása
- Blogírás pályázat meghirdetése
- Én és a kerékpár rajzpályázat meghirdetése
- Kiállítás a pályaművekből
A projekt sikeresen megvalósult, a projekt befejezése óta már további túrákat szerveztünk és valósítottunk meg.